تلفن گویا: 4701

همایون «شعله ور» شبیه همایون گذشته نیست

پریسا ساسانی
فیلم سینمایی «شعله ور» از ساختههای حمید نعمتالله، نخستین فیلم از مجموع آثار سی و ششمین جشنواره فیلم فجر بود که در پردیس سینمایی کورش روی پرده رفت و مخاطبان این پردیس سینمایی نخستین مواجهه خود با آثار این دوره از جشنواره را با « شعلهور» تجربه کردند. حمید نعمتالله در گفتگویی کوتاه با #کورش درباره تازهترین اثر سینمایی خود و تفاوتهای همایون شجریان و سهراب پورناظری در فیلم «شعلهور» با دو فیلم قبلی خود «آرایش غلیظ» و «رگ خواب» سخن گفته است.
*حمید نعمتالله کارگردانی است که همیشه در فیلمهایش به نوعی از دغدغهای خود که عموما از جنس سینمای اجتماعی است، حرفهای تازه به میان میآورد. حالا حمید نعمتالله چرا دوست دارد مردم در ایام جشنواره و زمان اکران «شعله ور» را ببینند؟
حمید نعمتالله: واقعیت این است که «شعله ور» فیلم بزرگی است که در بخش خصوصی سینمای ایران تولید شده است. این نهایت توان ما در ساختن فیلمهای بزرگ در اندازه خودمان است. «شعلهور» بنا بر احساس تکلیف به مردم و سینما ساخته شده و در هیچ مرحلهای از کار از هیچ تلاشی برای درست از آب درآمدن اثر فروگذار نکردم و بقیه ماجرا به نظر مخاطب هنگام خروج از سینما بستگی دارد. اما آنچه مسلم است این فیلم حتما ارزش یک بار دیده شدن را دارد.
* مخاطب علاقمند به سینمای شما خیلی دوست دارد بداند که همایون شجریان در سومین همکاری خود با نعمتالله چه تفاوتی با دو فیلم پیشین دارد.
قطعهای که همایون در «شعله ور» میخواند، نه تنها هیچ شباهتی به کارهای قبلی او ندارد، بلکه هیچ شباهتی به کارهای قبلی سهراب پورناظری هم ندارد و اصولا هیچ شباهتی به تجربه ما از موسیقی با صدایی مثل همایون شجریان و موسیقی فیلمهایی که تا کنون شنیدید ندارد. ممکن است مخاطب دوست داشته باشد و این امکان هم وجود دارد که لذت نبرد. اما به خاطر اینکه ممکن است در گروه اول قرار بگیرید، بهتر است این فیلم را ببینید. بنابراین این همایون با همایون دو فیلم پیش فرقهای اساسی دارد.
* آقای نعمتالله فرض کنید در سالن نشستید و همراه با مخاطب فیلم «شعله ور» را میبینید. تلفن یکی از تماشاگران زنگ میخورد. عکسالعمل شما در مقابل زنگ موبایل این دوست عزیز چیست؟
به نظر من تماشاگران ما آداب فیلم دیدن را به خوبی و در حد قابل قبول رعایت میکنند. اما فقط یک نکته و یک خواهش: واقعا صدای موبایل و مکالمه آرام تماشاگر هنگام دیدن فیلم و یا گپ زدن با هم و یا قهقهه زدن برای دیگر تماشاگران ایجاد مزاحمت میکند و برای اینکه ایجاد مزاحمت نشود انصاف این است که رعایت بکنیم.
* نه به عنوان حمید نعمتالله بلکه به مخاطب جدی سینما که سینمای ایران را دوست دارید، آیا حاضر هستید برای دیدن فیلم «شعله ور» در صف خرید بلیت بایستید؟
واقعیت این هست که من برای فیلم اسکورسیزی هم دیگر نمیتوانم در صف بایستم. من حمید نعمتالله از مرز 50 سالگی عبور کردم. وزنم هم خیلی زیاد است. فیلم هم زیاد میبینم و دوستان بسیاری هم دارم که به راحتی میتوانم فیلمها را ببینم. بنابراین گمان نمیکنم بتوانم به تنهایی در صف خرید بلیت برای فیلم خودم هم بایستم. اما اگر دوست موافقی کنارم باشد و حرف های خوب بزنیم، در صف ایستادن هم خیلی خوب است و خوش میگذرد. جوانتر که بودم در سرمای تهران دوازده ساعت در صف خرید بلیت فیلم میایستادیم و خوب الان با شرایطی که دارم تک و تنها در صف نمیایستم ولی اگر پایه داشته باشم حتما این کار میکنم.
* آقای نعمتالله یک فیلم سینمایی 90 دقیقه است. بعد از دیدن فیلم، ترجیح میدهید بار دیگر 90 دقیقه «شعله ور» را ببنید؟ یا 90 دقیقه پیادهروی کنید؟
قطعا پیادهروی میکنم یا یک جای گرم و نرم پیدا میکنم و مینشینم و چای میخورم و بعد به فیلمی که دیدم فکر میکنم.
* حرف شما به تماشاگری که «شعله ور» را برای سینما رفتن انتخاب کرده چیست؟
میگویم امیدوارم از دیدن فیلم لذت برده باشید و ادامه روز را خوش باشید.
* سوال آخر؛ بعد از اینکه فیلم اکران شد و همزمان با شبکه نمایش خانگی اگر  شاهد دانلود کردن آن بودید یا در تلگرام لینک دانلود رایگان فیلم «شعله ور» برای شما فرستاده شد، چه میکنید؟
درباره دانلود دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه کسانی هستند که به نسخهای از فیلم قبل از نمایش برای عموم دسترسی پیدا میکنند و آن فیلم را میبینند و تکثیر میکنند. به آنها میگویم شما آدم خطرناکی هستید چون هم دزدی و هم خیانت به سینما کردهاید. اما درباره کسانی که بعد از اینکه سیدی فیلم منتشر شد، دانلود میکنند و فیلم را می بینند، میگویم شما ممکن است انسان خیلی خوبی باشی. اما دانلود بدون صرف هزینه کار بدی است و حیف شرافت انسان است که با ناچیزترینها از میان برود.